Afet Bilinci ve Öğretmenlik!…

Bugün öğretmenler günü…

Ortada pek çok anlamlı ve anlamsız kutlama mesajı var. Öğretmenlerin kutsallığından tutun da insani yaşam standartlarının altında yaşayarak nasıl fedakarca çalıştıklarına dair pek methiyye ve serzeniş ortada dolaşıyor.

Milli Eğitim Sisteminin öğretmenlerin idealizmini nasıl ortadan kaldırdığını ayrı bir yazıda tartışma konusu etmek mümkün!

Bu yazının konusu afet bilincinin oluşumunda ve gelişiminde öğretmenlerin rolü üzerine.

Yetişkinlere afet bilincinin aşılanmasının, özellikle de eğitime ve öğrenmeye açık yetişkinlerde bile çok zor ve yavaş gerçekleştiğini gördüğümüz anda hedef kitlesini işin başlangıç noktasına çevirdik. Okul öncesindeki çocukların ağır eğitim yükü ile körelmeye başlamasından önce afet bilincini alması gerektiği konusundaki motivasyonumuz bizi sosyal yenilikçi bir projeye yöneltti: GELECEĞİMİZ SADECE SALINCAKTA SALLANSIN…

Bu proje pilot okul olan Afyon Atatürk İlkokulu’nun okul öncesi eğitim veren dört sınıfında yaklaşık 100 gelecek nesil temsilcisi ile uygulandı. Bu sırada civar köylerdeki okullara ziyaretler gerçekleştirilecek oyunlar ve eğlenceli aktivitelerle afetlerin değil tedbirsizliğin ve cehaletin öldürdüğünün altı çizildi. İzmir’den bizi desteklemek için misafirimiz olan ve “Kim Korkar Depremden?” isimli oyunu iki günde altı oyunla binlerce çocukla buluşturan Sıcakkan Sanat Tiyatrosu projenin uygulanma aşamasındaki en önemli paydaşlarımızdan biri oldu…

Bu projenin gelecek nesillerin çok daha bilinçli ve farkındalığı yüksek insanlar üzerine inşaa edilmesi gerektiği konusundaki inanç bizi okul öncesi öğretmenlerimizle bir araya getirdi. Bu kapsamda her hafta düzenli olarak 20-25 öğretmen ile bir araya gelerek projemizden, uygulanma aşamasından ve gelecek için hedeflerimizden bahsettik.

Bu süreçte temas ettiğimiz öğretmenlerle ilgili tecrübelerimiz bize öncelikle okul öncesi öğretmenler olmak üzere her kademedeki öğretmenlerin afet bilinci ve farkındalığı yüksek nesillerin oluşumunda kilit bir role sahip olduğunu kavramak oldu. Ancak buradaki kritik ayrımı farkındalığı yüksek olan ve olmayan öğretmenler oluşturdu. Kerhen okula gidip “el alemin çocuklarına laf anlatmak” algısı ile mesleğini icra edenlere karşın ders saatinden saaatler önce okula gidip çocuklardan nice sonra okuldan ayrışan ve oynadığı kritik rolün farkına varmış, sorumluluğunun bilincindeki öğretmenleri ayırdetmemizi sağlayan bu tecrübe öğretmenlere özel bir önem verilmesi ve sıkı performans kriterleri ile öğretmenlerin emekli olacakları güne kadar akademik ve kişisel gelişimlerini sağlamaya yönelik bir sistemin geliştirilmesi gerektiğini gösterdi. Belki eğitim fakültelerinin akademik ve sosyal yeterliliklerini, bu fakültelere öğrenci kabul ve mezun etmenin şartlarını da bu kapsamda tartışmak gerekir. Lakin bu mecra uygun değil.

Söylenecek söz çok, ancak gelecek hayalleri enkaz altında kalmasın diye yapacak iş de çok…

O vakit farkındalığı, sorumluluğu yüksek öğretmenlerle farkındalığı yüksek nesiller diliyoruz.

 

Afet Bilinci Derneği adına Murad Tiryakioğlu

Posted in: Uncategorized

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s