Türkiye de bir yılda 90 milyon kişi acil servise başvurmuş…

Gökhan Akbulut yazdı:
Geçen yılın istatistiklerine göre ülkemiz nüfusunun yaklaşık 1.5 katı bir sene içinde acil servise başvurmuş durumda. Bu inanilmaz rakamı yurt dışında bir toplantıda sunan arkadaşlarımız meslektaşlarının yaşadığı şoku anlattılar. Tabi bu rakamın inanılmazlığının altında pek çok faktör var.
Bunların en önemlisi, kültürel olarak, beklemekten hoşlanmayan bir toplum yapısına sahip olmamız geliyor. Ortalama olarak bir ingiliz bir muayene öncesi yaklaşık ikibuçuk saat beklemeyi göze alabilirken, bir japon en fazla 15 dakika beklemeye tahammül gösterebileceğini söylüyor. Sanıyorum bizler biraz daha japonlara yakınız. Ama bunun ötesinde randevü sistemi ile ilgili sıkıntılarımız da var. İnternet yada telefon ile randevü almak ve randevü saatlerine uymak şimdilik çok mümkün görünmüyor.
Bu duruma çeşitli sebeplerle hastaların kırsaldan kente, kentlerde de büyük kentlere, büyük kentlerde de büyük hastanelere yığılmasını eklerseniz. İçinden çıkılamayacak bir tablo oluşuyor. Özellikle büyük hastanelere en komplike vakaların geldiğini düşünürseniz bu durum, özellikle bu hastalar için büyük bir risk oluşturuyor.
Acaba bu konuda neler yapılabilir?..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s