UMKE

Çağlar boyunca toplumların en önemli problemlerinden birisini doğal afetler oluşturmuş, İnsan aklı ve zekası da bu afetlere karşı tedbirler geliştirilmiştir.

Günümüzde toprak kaymaları ,yaygınlaştırılan bitki örtüsü ve inşa edilen setlerle;sel felaketleri,barajlar ve kanallarla;yangınlar,önleyici tedbirlerin yanında söndürme donanımı ve ekipleriyle engellemeye çalışılmakta;depremlere karşı ise özel yapılaşma yöntemleri denenmekte ve uygulanmaktadır.

Ülkemizin coğrafik ve jelojik yapısına bakıldığında afetlere maruz kalma potansiyeli oldukça yüksektir.Son yüzyılda yaşanan afetler 50 milyon insanımızı etkilemiş 100.000’nin üzerinde can kaybı oluşmuş,250.000 kişi sakatlanmış,bir milyon bina çökmüş, 5 milyon insan evsiz kalmıştır.

Nüfusumuzun%95’i,

Barajlarımızın %92’si,

Sanayimizin %92’si,

Topraklarımızın %91’i deprem kuşağında bulunmaktadır.

Gerçekler böyleyken sorulması gereken neden geç kalındığı olmalıdır.Afetlerden en az zarar görmenin temel koşulu ne kadar hazır olduğunuzdur.Hazırlık aşamalarından biriside müdahale ekiplerinin hazır halde tutulması olacaktır .

Ülkemizde 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999’da meydana gelen depremler sonrasında kurumların acil durum ve afet konusunda yeniden yapılandırılmasıyla;

Sağlık Bakanlığı, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından yürütülen, Afetlerde Sağlık Organizasyonu Projesi kapsamında, afete maruz kalmış kişilere doğru ve çabuk müdahale ederek, ölü ve yaralı sayısını kabul edilebilir rakamlara indirgemek amacıyla 2004’te kurulmuştur. 663 sayılı KHK ile Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Daire Başkanlığına bağlı olarak 21 bölge, 81 ilde yaklaşık 4909 personeli ile ulusal ve uluslar arası alanda acil, afet ve olağandışı durumlarda 24 saat görev yapabilme kapasitesine sahiptir.

Kurulan ve yaygınlaştırılarak devam eden Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) afet bölgesinde görev yapabilecek özellikte, yeterli tıbbi donanıma ve müdahale becerisine sahip sağlık personelinden oluşmaktadır.Amaç afete maruz kalmış kişilere doğru ve çabuk müdahale etmek,ölü ve yaralı sayısını kabul edilebilir rakamlara indirgemektir.

Depremlerdeki ölümlerin % 80’inin ilk saatler içinde olduğu düşünüldüğünde doğru ekip,doğru müdahale önem kazanmakta olup bu işi eğitim almış, donanımlı UMKE timleri gerçekleştirecektir.

Bugün 81 ilde UMKE örgütlenmesi yapılmış olup timler oluşturulmuş 2013 yılı itibari ile 6000 UMKE gönüllüsü bulunmaktadır.Her yıl seçilen bir ilimizde yıllık UMKE tatbikatları düzenlenerek oluşum sürekli canlı tutulmaya çalışılmaktadır..UMKE

2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s